1. Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjna? Możesz zapytać jaki dress code obowiązuje tzn. oficjalny, półoficjalny, czy może na luzie. To zawsze watro wiedzieć . O ile nie ubiegasz się o stanowisko dyrektorskie, gdzie oczywiście wymagany jest raczej strój oficjalny, to na rozmowę o pracę na stanowisko mechanika samochodowego nie musisz iść w garniturze, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Odpowiednio dopasowany do sytuacji ubiór jest równie ważny jak świetnie napisane CV. Pamiętaj, że dobre wrażenie możesz zrobić tylko raz! A więc ubierz się czysto, schludnie i do dzieła! Nie przesadzaj z dodatkami.
  2. Zweryfikuj informacje co do terminu, godziny i miejsca rozmowy. Dowiedz się, z kim się spotykasz. Weź dodatkowy komplet dokumentów aplikacyjnych.
  3. Punktualność to podstawa. Nie spóźnij się, a jeśli już by się to miało przytrafić, to poinformuj o tym osobę, z którą się spotykasz. Jeśli się rozmyśliłeś i jednak nie stawisz się na rozmowę, w dobrym tonie jest również poinformować o tym drugą stronę.
  4. Podczas rozmowy odpowiadaj na pytania rzeczowo. Omiń informacje, o które Cię nie poproszono. Nie przerywaj.
  5. Wykaż się wiedzą na temat firmy. To zawsze jest pozytywnie odbierane.
  6. Nie tylko rekruter ma prawo pytać na rozmowie, Ty również. Możesz zapytać np. o godziny pracy, ilość osób na zmianie, o powiązania stanowiskowe, o zakres obowiązków i odpowiedzialności. Pytając wykazujesz zainteresowanie, a nie bierną postawę i to również może o Tobie dobrze świadczyć. Nie przesadzaj jednak, nadmierna ilość pytań i zbytnia dociekliwość nie jest dobrze postrzegana. To samo dotyczy adekwatności zapytania do aktualnej sytuacji.
  7. Postaraj się opanować stres. Przed rozmową możesz zastosować techniki relaksacji i afirmację. Wykaż się opanowaniem, pewnością siebie i optymizmem.
  8. Na koniec, dowiedz się, kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi. Podziękuj za rozmowę i pożegnaj się. Jeśli podajesz dłoń, to staraj się, aby uścisk był zdecydowany, ale nie za mocny.
  9. Bądź dobrej myśli!