1. Mail oraz wysyłane pliki powinny zostać odpowiednio nazwane - spersonalizowane (np. Jan Kowalski_CV_nazwa firmy; w tytule maila umieść dane wg wskazówek zawartych w ogłoszeniu, a jeśli ich nie ma to wpisz "Aplikacja na stanowisko ..., nr ref.: ..., nazwa firmy). Dzięki temu pracodawca wie, że poświęciłeś mu trochę więcej czasu. Wyróżnij się, nie wysyłając tylko automatycznych wiadomości , które są dołączane przez serwisy i portale związane z pracą. Napisz coś od siebie.
  Uwaga: Bardziej profesjonalnie jest wysłać CV w formacie pdf.
 2. Pamiętaj, że trendy się zmieniają. W chwili obecnej w CV nie umieszcza się danych takich jak miejsce urodzenia, stan cywilny, nazwisko panieńskie, ilość dzieci, obywatelstwo.
 3. Dużo osób nie zwraca uwagi co do danych podawanych przyszłemu pracodawcy. Nie dość, że podają zbyt dużą ilość informacji niepotrzebnych, to jeszcze te maile... Tak, czasem przez podany adres e-mail także, możesz zostać odrzucony przez rekrutera. Dlaczego? Bardzo nieprofesjonalne jest podawanie adresu mailowego z ksywką, dziwną nazwą, która może wskazywać na coś niestosownego lub źle się kojarzyć . Pamiętaj, że oprócz numeru telefonu to właśnie mail jest ważnym kanałem informacyjnym/kontaktowym i to jak on wygląda świadczy o Tobie. Zalecam więc, bardziej neutralne adresy np. j.kowalski@nazwa domeny.pl.
 4. Załączasz zdjęcie? Zrób profesjonalne! Nie załączaj zdjęcia z wakacji.
 5. Używaj czcionki czytelnej, wielkość liter musi mieścić się między 10-12 pkt.
 6. Wypełniając rubryki:

  Edukacja - pamiętaj, by podawane były całe daty, wpisz nazwę szkoły i zawód. Resztę informacji możesz pominąć.

  Doświadczenie zawodowe - pełne daty, pełna nazwa firmy, stanowisko; gł. zadania i osiągnięcia. Część rekruterów uważa też, że wie jakie obowiązki są przypisane do stanowisk i twierdzą, że nie należy ich wpisywać. Ja jednak uważam, że kluczowe zadania warto wyszczególnić.
  Uwaga: przebieg wykształcenia i doświadczenia zawodowego zawsze piszemy od najbardziej aktualnego do najstarszego.

  Języki obce - im wyższy stopień zaawansowania, tym większe szanse na nową pracę.

  Umiejętności/uprawnienia - dobrze jest zacząć od tych, które były jako kluczowe uwzględnione w ofercie pracy, na którą odpowiadasz. Pokazujesz tym swoje dopasowanie do wymagań pracodawcy np. praca pod presją czasu, dobrze rozwinięte zdolności negocjacyjne, uprawnienia na wózki widłowe itp.

  Hobby - uwaga, tu można się poślizgnąć... Niby łatwe i przyjemne, ale trudne do napisania. To co napiszesz w tej rubryce może zostać różnie odebrane. Zatem jeśli twoje hobby to wyścigi motocyklowe, skoki ze spadochronem i inne ryzykowne zajęcia, a nie aplikujesz właśnie ani do obsługi toru wyścigowego, czy szkoły spadochronowej to podaruj je sobie. Mogą one bowiem świadczyć o twoich skłonnościach do podejmowania ryzykownych decyzji. Nie pisz też banałów, to nic nie wniesie.
 7. Na początku CV wpisz swój cel zawodowy (po danych, ale jeszcze przed informacjami dotyczącymi edukacji i przebiegu zawodowego). Jest to zwięzły, ale rzeczowy opis osiągnięć i planów zawodowych. Wymieniając doświadczenie zawodowe w CV ogranicz się do dwóch ostatnich stanowisk i tych, które są adekwatne do potwierdzenia wymaganych umiejętności. Pisz konkrety. Jeśli masz jakieś szczególne osiągnięcia, to nie bój się nimi pochwalić! Pokaż jak najwięcej swoich mocnych stron.
 8. Pamiętaj by sprawdzić CV przed wysłaniem. Z drugiej strony twoją aplikację czyta osoba, która na pewno wszystkie błędy wyłapie. Nie ważne, czy to literówka, błąd ortograficzny, czy jakikolwiek inny. Jest to błąd, który może pozbawić Cię szansy na nową pracę. Skup się więc, na porządnym napisaniu i sprawdzeniu Twojego CV. Nie kłam w CV, pisz wyłącznie aktualne informacje i co bardzo ważne, pamiętaj o załączeniu klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (należy ją też edytować wg wymagań określonych w ofercie pracy).
 9. Chcesz się wyróżnić? Dodaj linki do Twoich profesjonalnych kont utworzonych na portalach związanych z pracą/biznesowych, gdzie np. możesz pochwalić się pozytywnymi opiniami, które wystawili Tobie współpracownicy, klienci, czy byli pracodawcy.